Učenici i učenice preuzimaju inicijativu
U okviru projekta „Svi imaju reč – zajedno za rodnu ravnopravnost u školama“, u Hemijsko-tehnološkoj školi „Božidar Đorđević Kukar“ u Leskovcu održana je radionica pod nazivom „Ravnopravno, bez foliranja“. Preko trideset učenika i učenica učestvovalo je u ovom interaktivnom događaju, gde su imali priliku da razgovaraju sa stručnjakinjama i liderkama iz različitih oblasti.
Liderke
Psihoterapeutkinja Dušanka Stojković Trajković iz organizacije „Žene za mir“, direktorka ljudskih resursa kompanije „Cumtobel“ Dragana Ristić i Miloš Đajić iz inicijative „Ne posmatraj, reaguj“ podelili su svoja iskustva i stavove o važnosti rodne ravnopravnosti. Razgovori su se odvijali u dinamičnoj atmosferi Inspiring Girls metodologije, kroz kratke interakcije sa grupama učenika i učenica.
Diskusija je otvorila mnoga pitanja: da li su dečaci i devojčice ravnopravni u porodicama, ko ima bolje šanse za posao i koliko rodna ravnopravnost može doprineti prevenciji nasilja. Učenici su podelili svoja mišljenja – neki su smatrali da su žene i muškarci ravnopravni, dok su drugi ukazali na izazove sa kojima se suočavaju devojke, poput stereotipa i neravnopravnosti u sportu i na tržištu rada.
Mladi i rodna ravnopravnost
Radionica je pokazala koliko je tema rodne ravnopravnosti značajna za mlade, a uključivanje mladića u diskusije doprinelo je razmeni mišljenja i dubljem razumevanju problema.
„Obrazovanje i stalna edukacija su preduslov za ravnopravnost, jer znanje je ravnopravno i nema pol, pa samim tim nema ni diskriminacije.“ rekla je Dragana Ristić
Učenici će u narednom periodu kreirati kreativne sadržaje – panele, istraživanja ili predstave – koje će predstaviti u svojoj školi/zajednici a zatim i na završnom događaju 8. marta u Beogradu. Ovaj događaj je još jedan korak ka stvaranju društva u kojem mladi prepoznaju i promovišu ravnopravnost kao osnovnu vrednost.
Projekat “Svi imaju reč – zajedno za rodnu ravnopravnost u školama” sprovodi Akademija ženskog liderstva u saradnji sa Medijskim centrom Beta, u okviru programa “Mladi i mediji za demokratski razvoj” Beogradske otvorene škole, koji podržava Švedska.