[:sr]Ponosni smo na aktivizam i rezultate alumnistkinja Akademije koje su se pridružile globalnoj kampanji usmerenoj protiv nasilja prema ženama „16 dana aktivizma“, podizanju vidljivosti ove teme ali i načinima za borbu protiv nasilja. Sve akcije su promovisale novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici i mere koje ovaj zakon predviđa. Akademija ženskog liderstva je za svoje alumnistkinje organizovala Info dan na ovu temu, i prosledila materijale onima koje nisu bile u mogućnosti da prisustvuju. Za kampanju je urađen i poseban letak koji je predstavio mere zaštite i podrške predviđene novim Zakonom.
Bujanovac
Pod motom ,,Kraj nasilja počinje sa tobom, dođi i pokaži da si i ti protiv“, a u sklopu međunarodne kampanje protiv nasilja prema ženama „16 dana aktivizma“, naša alumnistiknja Lemane Mustafa, predstavnica Ženskog foruma Partije za demokratsko delovanje u Bujanovcu, i Centar za napredovanje žena i omladine (QARG), organizovali su 4. decembra tribunu na temu ,,Nasilje, posledice i pravna zaštita“. Učesnici tribine su bili predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštva, Centra za socijalni rad, Doma zdravlja, lokalne samouprave i Odbora za ljudska prava. Celokupna aktivnost je realizovana uz podršku kabineta Predsednika opštine Bujanovac Šaipa Kamberija.
Sombor
Bogdan Urošević je kao predstavnik tima Akademije, učestvovao na forumu Sigurne kuće Sombor pod nazivom: „Žensko socijalno preduzetništvo – održivi poslovni model za ranjive grupe“, koji je održan 5. decembra u Somboru. Forum je organizovala naša alumnistkinja, Tamara Savović, a u sklopu inicijative Sigurne kuće pod nazivom: „Šta posle sigurne kuće? Aktivizmom za jednake šanse, poštovanje ljudskih prava i društvo bez nasilja!“. Na otvaranju ovog događaja su pored Tamare, koja je i direktorka Sigurne kuće Sombor, govorili Zoran Bulatović, direktor Regionalne privredne komore i zamenik Amasadorke Australije u Srbiji.
Bogdan Urošević je dao aktivan doprinos učešćem u panelu „Uticaj žena na donosice odluka u lokalnoj zajednici“. Ovom prilikom predstavljen je doprinos Akademije podršci i unapređenju kapaciteta žena koje se kandiduju za javne funkcije ili iste obavljaju od 2011. godine do danas, u okviru svojih osnovnih edukativnih programa. Dodatno je istaknut rad Akademije na lokalnom nivou, kao i u umrežavanju političarki i ženskih nevladinih organizacija. Na panelu je bilo reči o značaju učešća žena u donošenju odluka i kreiranja javnih politika na lokalnom nivou. Panelistkinje su zaključile da žene po pravilu učestvuju u radu lokalnih samouprava, na različitim pozicijama, ali po pravilu na mestima gde su odluke već donete, a za koje je potrebno uložiti mnogo rada da se izvrše.
Vršac
Alumnistkinje iz Vršca su u saradnji sa Centrom za podršku ženama organizovale 6. decembra tribinu „Zakucaj i otvoriće ti se“ u prostoru galerije „Caffe Galerijana“ tokom ovogodišnje kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama i devojčicama“. Na tribini je pezentovana dobra praksa (unutar sistema) zaštite od nasilja prema ženama i devojčicama. Cilj događaja je bila diskusija o primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i rada Centra za žrtve seksualnog nasilja pri Opštoj bolnici u Vršcu. Na tribini su govorile: Danica Todorov (Centar za podršku ženama), Marija Srdić (Akademija ženskog liderstva), Tatjana Nikolić (gradsko veće), Dragana Kantarević (MUP) i Jelena Vragović Cvetković (Centar za prava žena), a moderatorka je bila Biljana Jeličić. Tribina je uživo prenošena na internetu, a dostupan je snimak i dalje. Na kraju kampanje „16 dana aktivizma“, alumnistkinje su u saradnji sa Edukacijom iz Vršca organizovale humanitarni koncert u London pabu.
Novi Pazar
Naše alumnistkinje su učestvovale i u organizaciji obeležavanja kampanje „16 dana aktivizma“ u Novom Pazaru u saradnji sa Internacionalnim univerzitetom u Novom Pazaru i Kulturnim centrom „DamaD“. Debata na temu „Položaj žene u društvu danas“ održana je 07. decembra. Učesnici u debati su bili predstavnici različitih institucija: Ramiza Hadžibegović iz Prekršajnog suda u Novom Pazaru, Veljko Avramović, Ivica Radović i Nermin Ljajić iz Policijske uprave Novi Pazar, kao i profesori sa Departmana za pravne nauke, doc. dr. Dragana Ranđelović i msc Samra Dečković. Napočetku, prisutnima su se obratile organizatorke, prorektor za nastavu IUNP-a, prof. dr. Amela Lukač Zoranić, i ispred KC “DamaD”, Zibija Šarenkapić. Aktivno učešće na ovom skupu uzeli su i generalna menadžerka IUNP-a, prof. dr. Elma Elfić Zukorlić, prof. dr. Dragan Arlov, msc Semrija Smailović i studenti Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru. Debata je započeta govorom o sveukupnom položaju žene u društvu danas, mogućnostima koje joj se pružaju, (ne)ravnopravnom položaju u pojedinačnim segmentima života, nasilju prema ženama, zakonodavnom okviru, mehanizmima zaštite kao i mandatima i odgovornostima za primenu tih mehanizama. Glavna poruka debate svim učesnicima i široj javnosti je da samo društvo jednakih mogućnosti ali i društvo jednakih odgovornosti svih aktera i zajednice u celini može dovesti do rodne ravnopravnosti.
Novi Sad
Alumnistkinje Akademije ženskog liderstva su 09. i 10. decembra u Zmaj Jovinoj ulici u Novom Sadu, organizovale uličnu akciju na temu rodno zasnovanog nasilja. Informisale su prolaznike i prolaznice kako da prepoznaju nasilje, kome da se obrate za pomoć, kao i sa novim Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici i novinama koje je doneo. Ulična akcija „Progovorimo o nasilju prema ženama i devojčicama“, je bila jedna od aktivnosti alumniskinja Akademije ženskog liderstva iz Novog Sada u kampanji „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja prema ženama i devojčicama“, a u okviru projekta „Liderke angažovane u borbi protiv nasilja prema ženama i devojčicama“. Pored toga, organizovana je i panel diskusija na kojoj su učestvovale Marija Srdić, koordinatorka programa AŽL, Milena Popović Subić, pravnica, Bojana Škorić, psihološkinja i Milica Barjaktarević, kao moderatorka.
Sokobanja
U okviru promocije knjige koji je organizovao 1. decembra „Gradjanski klub – Sokograd“, naša alumnistkinja Tanja Nikolic je iskoristila priliku da podeli materijal Akademije o sprečavanju nasilja prema ženama i da sa učesnicima promocije razgovara o problemu nasilja prema ženama u našem društvu.
Aktivnosti alumnistkinja Akademije ženskog liderstva u okviru kampanje „16 dana aktivizma“ su podržane od strane Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) kroz projekat „Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama u Srbiji II“[:]